This 4.0 MT (162 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Mazda from 1991 to 1995. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4453mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Front track | 1481mm |
| Rear track | 1481mm |
| Max. boot capacity | 1273litre |
| Min. boot capacity | 597litre |
| Kerb weight | 1805kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4016cm3 |
| Engine power | 162bhp |
| RPM at max power | from 4 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 100mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 298Nm |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Fuel | 80 RON |
|---|---|
| Top speed | 160km/h |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Fuel tank capacity | 73litre |
| Front suspension | Trailing arms |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Average | 14.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.