This 2.0 AT (150 hp) engine was fitted in the 3 generation Minivan, which was produced by Mazda from 2010 to 2015. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4585mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83.1mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 186Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 5 |
| Average | 9.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.