This 1.3 AT (255 hp) engine was fitted in the 3 generation Coupe, which was produced by Mazda from 1991 to 2000. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4295mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1230mm |
| Wheelbase | 2425mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1460mm |
| Min. boot capacity | 122litre |
| Ground clearance | 135mm |
| Kerb weight | 1281kg |
| Max. boot capacity | 122litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1308cm3 |
| Engine power | 255bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | Rotary-piston |
| Number of cylinders | 2 |
| Maximum torque | 294Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 76litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Cruising range | from 580 to 780km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.