This 1.3 AT (200 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe 4-doors, which was produced by Mazda from 2003 to 2008. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| RPM at max power | to 7 200RPM |
|---|---|
| Engine power | 200bhp |
| Displacement | 1308cm3 |
| Number of cylinders | 2 |
| Cylinder layout | Rotary-piston |
| Valves per cylinder | 2 |
| Engine type | Gasoline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Maximum torque | 222Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.5litre |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
| Cruising range | from 380 to 620km |
| Emission standard | EURO IV |
| Height | 1340mm |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Body type | Coupe |
| Ground clearance | 119mm |
| Rear track | 1506mm |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Length | 4427mm |
| Width | 1770mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Gross weight | 1748kg |
| Kerb weight | 1385kg |
| Front track | 1496mm |
| Max. boot capacity | 215litre |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 19 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.5 litres / 100km |
| Average | 16.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.