This 1.3 MT (235 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe 4-doors, which was produced by Mazda from 2008 to 2011. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1770mm |
| Length | 4470mm |
| Height | 1340mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1500mm |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Ground clearance | 125mm |
| Rear track | 1505mm |
| Kerb weight | 1390kg |
| Gross weight | 1732kg |
| Max. boot capacity | 215litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1308cm3 |
| Engine power | 235bhp |
| RPM at max power | to 8 200RPM |
| Maximum torque | 216Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Rotary-piston |
| Number of cylinders | 2 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 5500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.3second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| City fuel consumption per 100 km | 18.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Cruising range | from 340 to 600km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 22.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.1 litres / 100km |
| Average | 19 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.