This 0.7 AT 2WD (54 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Mazda from 2002 to 2008. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3395mm |
| Width | 1475mm |
| Height | 1505mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Front track | 1295mm |
| Rear track | 1290mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 780kg |
| Gross weight | 1000kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 658cm3 |
| Engine power | 54bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Bore | 68mm |
| Stroke | 60mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 61Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 30litre |
| City fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Cruising range | from 580km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 8.4m |
| Number of gears | 4 |
| City | 6.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.