This 3.0 TD AT 4WD DRW (110 hp) engine was fitted in the 6 generation Narrow chassis 2-doors, which was produced by Mazda from 2007 to 2017. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Fuel | Diesel |
| Displacement | 2999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 2 800RPM |
| Maximum torque | 276Nm |
| RPM at max torque | 1400RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.2m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 4690mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1985mm |
| Wheelbase | 2490mm |
| Front track | 1395mm |
| Rear track | 1240mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 2380kg |
| Gross weight | 4045kg |
| Displacement | 1500kg |
| Cargo area (L × W × H) | 3120x1620x280mm |
| Body type | Chassis |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 10.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.