This 3.0 TD 6MT L2 DRW (150 hp) engine was fitted in the 6 generation Wide chassis 2-doors, which was produced by Mazda from 2007 to 2017. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 100litre |
| Fuel | Diesel |
| Displacement | 2999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 2 800RPM |
| Maximum torque | 375Nm |
| RPM at max torque | 1400up to 2 800 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12.6m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 6080mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 2270mm |
| Wheelbase | 3360mm |
| Front track | 1395mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 2500kg |
| Gross weight | 4665kg |
| Displacement | 2000kg |
| Cargo area (L × W × H) | 4350x1790x380mm |
| Body type | Chassis |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Dampers |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.