This 3.0 AT 4WD (207 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] AU-spec crossover 5-doors, which was produced by Mazda from 2004 to 2008. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 276Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2967cm3 |
| Engine power | 207bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4750RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4470mm |
| Width | 1825mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1530mm |
| Max. boot capacity | 1892litre |
| Min. boot capacity | 841litre |
| Kerb weight | 1627kg |
| Gross weight | 2046kg |
| Displacement | 419kg |
| Permitted road-train weight | 3646kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Average | 13.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.