This 3.0 AT 4WD (203 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Mazda from 2004 to 2008. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 500 to 610km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 203bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 262Nm |
| RPM at max torque | 4850RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4430mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1557mm |
| Rear track | 1547mm |
| Ground clearance | 213mm |
| Kerb weight | 1583kg |
| Min. boot capacity | 841litre |
| Max. boot capacity | 1892litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.