This 2.5 AT (164 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] Sedan, which was produced by Mazda from 2000 to 2002. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 212Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2497cm3 |
| Engine power | 164bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 74.2mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4875mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1520mm |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Gross weight | 1955kg |
| Kerb weight | 1508kg |
| Displacement | 447kg |
| Max. boot capacity | 420litre |
| Permitted road-train weight | 3455kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 207km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| City fuel consumption per 100 km | 15.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 450 to 840km |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 18.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.7 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.