This A140 L AT (82 hp) engine was fitted in the W168/V168 [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2001 to 2004. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 520 to 920km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 167km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.9second |
| Displacement | 1397cm3 |
|---|---|
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 140Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 69.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.35m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3776mm |
| Width | 1719mm |
| Height | 1589mm |
| Wheelbase | 2593mm |
| Front track | 1503mm |
| Rear track | 1452mm |
| Kerb weight | 1175kg |
| Gross weight | 1580kg |
| Displacement | 405kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 1930litre |
| Permitted road-train weight | 2580kg |
| Loading height | 600mm |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.1 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.