This A190 AT (125 hp) engine was fitted in the W168 Hatchback, which was produced by Mercedes-Benz from 1997 to 2001. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 480 to 860km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 193km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| Displacement | 1898cm3 |
|---|---|
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 85.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3575mm |
| Width | 1719mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Front track | 1502mm |
| Rear track | 1440mm |
| Kerb weight | 1155kg |
| Gross weight | 1540kg |
| Displacement | 385kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 1740litre |
| Permitted road-train weight | 2540kg |
| Loading height | 628mm |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.