This A150 Autotronic (95 hp) engine was fitted in the W169 Hatchback (3-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2004 to 2008. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 640 to 980km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.5second |
| Displacement | 1498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 140Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 69.2mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3883mm |
| Width | 1764mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Front track | 1556mm |
| Rear track | 1551mm |
| Kerb weight | 1245kg |
| Gross weight | 1690kg |
| Displacement | 445kg |
| Min. boot capacity | 435litre |
| Max. boot capacity | 1370litre |
| Permitted road-train weight | 2690kg |
| Loading height | 611mm |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.6 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.