This 180 MT (122 hp) engine was fitted in the W176 [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2015 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 660 to 1 090km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 202km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| Displacement | 1595cm3 |
|---|---|
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 1250up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4299mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Front track | 1553mm |
| Rear track | 1552mm |
| Kerb weight | 1370kg |
| Gross weight | 1935kg |
| Min. boot capacity | 341litre |
| Max. boot capacity | 1157litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.5 litres / 100km |
| Average | 6.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.