This S4.0 AMG Speedshift DCT 7G (510 hp) engine was fitted in the C190 Coupe, which was produced by Mercedes-Benz from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Gross weight | 1890kg |
|---|---|
| Kerb weight | 1645kg |
| Front track | 1680mm |
| Wheelbase | 2630mm |
| Height | 1289mm |
| Length | 4546mm |
| Width | 1939mm |
| Seats | 2 |
| Body type | Coupe |
| Rear track | 1651mm |
| Min. boot capacity | 286litre |
| Max. boot capacity | 286litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.5litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.8second |
| Top speed | 310km/h |
| Fuel | 98 RON |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 520 to 820km |
| Emission standard | EURO VI |
| Rear brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Double wishbone |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
|---|---|
| Gearbox | Electronic |
| Number of gears | 7 |
| Valves per cylinder | 4 |
|---|---|
| Stroke | 92mm |
| Bore | 83mm |
| Number of cylinders | 8 |
| Cylinder layout | V-type |
| Forced induction | Biturbo |
| Injection type | Direct injection |
| Maximum torque | 650Nm |
| RPM at max power | from 6 000 to 6 500RPM |
| Engine power | 510bhp |
| Displacement | 3982cm3 |
| Engine type | Gasoline |
| RPM at max torque | 1750up to 5 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| City | 15 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.5 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.