This 4.0 AMG Speedshift DCT 7G (476 hp) engine was fitted in the C190 Roadster, which was produced by Mercedes-Benz from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4544mm |
| Width | 1939mm |
| Height | 1259mm |
| Wheelbase | 2630mm |
| Kerb weight | 1670kg |
| Gross weight | 1940kg |
| Displacement | 270kg |
| Front/rear axle load | 780/890kg |
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 530 to 830km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 302km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| Displacement | 3982cm3 |
|---|---|
| Engine power | 476bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 630Nm |
| RPM at max torque | 1700up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated perforated disc |
| City | 14.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.