This B180 BlueEfficiency MT (122 hp) engine was fitted in the W246 Hatchback, which was produced by Mercedes-Benz from 2011 to 2015. In addition to this engine, 17 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 630 to 1 060km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.4second |
| Displacement | 1595cm3 |
|---|---|
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 1250up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4359mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1549mm |
| Kerb weight | 1395kg |
| Gross weight | 1960kg |
| Displacement | 565kg |
| Min. boot capacity | 486litre |
| Max. boot capacity | 1545litre |
| Permitted road-train weight | 3160kg |
| Loading height | 538mm |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 7.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.