This 190 E 2.5-16 Evolution MT (204 hp) engine was fitted in the W201 [Restyling] 2.5-16 Evolution sedan 4-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 1988 to 1993. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 540 to 1 000km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.5second |
| Displacement | 2463cm3 |
|---|---|
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 6 750RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 5000up to 5 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 97.3mm |
| Stroke | 82.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.56m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4430mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1342mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1478mm |
| Rear track | 1453mm |
| Kerb weight | 1320kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 385litre |
| Max. boot capacity | 385litre |
| Front/rear axle load | 870/950kg |
| Permitted road-train weight | 3320kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.