This 190 D 2.0 5MT (75 hp) engine was fitted in the W201 [Restyling] Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 1988 to 1993. In addition to this engine, 74 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 670 to 1 040km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17.9second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Maximum torque | 126Nm |
| RPM at max torque | 2700up to 3 550 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.56m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4448mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1375mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1441mm |
| Rear track | 1421mm |
| Kerb weight | 1180kg |
| Gross weight | 1730kg |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Max. boot capacity | 410litre |
| Front/rear axle load | 820/910kg |
| Permitted road-train weight | 2930kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.