This 190 E 2.0 4MT (122 hp) engine was fitted in the W201 Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 1982 to 1988. In addition to this engine, 51 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 530 to 860km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 5 100RPM |
| Maximum torque | 178Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 80.25mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4420mm |
| Width | 1678mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2665mm |
| Front track | 1437mm |
| Rear track | 1418mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1130kg |
| Gross weight | 1630kg |
| Displacement | 500kg |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Max. boot capacity | 410litre |
| Front/rear axle load | 775/855kg |
| Permitted road-train weight | 2830kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.