This C36 AMG 4AT (280 hp) engine was fitted in the W202/S202 AMG sedan 4-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 1993 to 1997. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 460 to 730km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.7second |
| Displacement | 3606cm3 |
|---|---|
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Maximum torque | 385Nm |
| RPM at max torque | 4000up to 4 750 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91mm |
| Stroke | 92.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.74m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4487mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1497mm |
| Rear track | 1478mm |
| Kerb weight | 1485kg |
| Gross weight | 1970kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.2 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.