This C200 Diesel AT (75 hp) engine was fitted in the W202/S202 Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 1993 to 1997. In addition to this engine, 30 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 820 to 1 110km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 21.1second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 130Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 3 600 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.73m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4487mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1414mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1476mm |
| Kerb weight | 1380kg |
| Gross weight | 1860kg |
| Displacement | 480kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Permitted road-train weight | 3135kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.