This C350 MT (272 hp) engine was fitted in the W203/S203/CL203 [Restyling] Coupe, which was produced by Mercedes-Benz from 2004 to 2007. In addition to this engine, 19 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 450 to 890km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.4second |
| Displacement | 3498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 272bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 2400up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92.9mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.76m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4343mm |
| Width | 1728mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1493mm |
| Rear track | 1464mm |
| Kerb weight | 1540kg |
| Gross weight | 2010kg |
| Displacement | 470kg |
| Min. boot capacity | 310litre |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Permitted road-train weight | 3510kg |
| Body type | Coupe |
| Ground clearance | 150mm |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.