This C350 7G-Tronic Plus (306 hp) engine was fitted in the W204/S204/C204 [Restyling] Coupe 2-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2011 to 2014. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 700 to 1 250km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| Displacement | 3498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 306bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 370Nm |
| RPM at max torque | 3500up to 5 250 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92.9mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.84m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4590mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1406mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1533mm |
| Rear track | 1536mm |
| Kerb weight | 1615kg |
| Gross weight | 2085kg |
| Displacement | 470kg |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Permitted road-train weight | 3885kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.4 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.