This C230 MT (204 hp) engine was fitted in the W204/S204 Sedan (4-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2007 to 2011. In addition to this engine, 41 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 500 to 990km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| Displacement | 2496cm3 |
|---|---|
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 245Nm |
| RPM at max torque | 2900up to 5 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 68.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.84m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4581mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1447mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1541mm |
| Rear track | 1544mm |
| Kerb weight | 1540kg |
| Gross weight | 2025kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 475litre |
| Max. boot capacity | 475litre |
| Permitted road-train weight | 3825kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.