This C200 CGI BlueEFFICIENCY MT (184 hp) engine was fitted in the W204/S204 Estate (5-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2007 to 2011. In addition to this engine, 35 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 600 to 1 050km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 228km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| Displacement | 1796cm3 |
|---|---|
| Engine power | 184bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 4 600 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 85mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.84m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4596mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1459mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1541mm |
| Rear track | 1544mm |
| Kerb weight | 1560kg |
| Gross weight | 2100kg |
| Displacement | 540kg |
| Min. boot capacity | 485litre |
| Max. boot capacity | 1500litre |
| Permitted road-train weight | 3900kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.