This C43 4Matic 9G-Tronic (367 hp) engine was fitted in the W205/S205/C205 AMG coupe 2-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2014 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 610 to 1 030km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.7second |
| Displacement | 2996cm3 |
|---|---|
| Engine power | 367bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 520Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 4 200 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 9 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.7m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4686mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Front track | 1563mm |
| Rear track | 1546mm |
| Kerb weight | 1735kg |
| Gross weight | 2185kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 400litre |
| Max. boot capacity | 400litre |
| Permitted road-train weight | 3185kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated perforated disc |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.