This C63 S SPEEDSHIFT DCT (510 hp) engine was fitted in the W205/S205/C205 AMG sedan 4-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2014 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 610 to 990km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| Displacement | 3982cm3 |
|---|---|
| Engine power | 510bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 250RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.29m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4686mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1442mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Front track | 1588mm |
| Rear track | 1570mm |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 2180kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 435litre |
| Max. boot capacity | 435litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Lever, Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated perforated disc |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.