This C350 e 7G-Tronic Plus (211 hp) engine was fitted in the W205/S205/C205 Sedan (4-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2014 to 2017. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 2.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.9second |
| Displacement | 1991cm3 |
|---|---|
| Engine power | 211bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1200up to 4 000 RPM |
| Engine type | Hybrid |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.22m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4686mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1442mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Front track | 1588mm |
| Rear track | 1570mm |
| Kerb weight | 1780kg |
| Gross weight | 2305kg |
| Min. boot capacity | 335litre |
| Max. boot capacity | 335litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 3.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.