This C250 BlueTEC 7G-Tronic Plus 4Matic (204 hp) engine was fitted in the W205/S205/C205 Estate, which was produced by Mercedes-Benz from 2014 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Fuel tank capacity | 73litre |
| Cruising range | from 1 240 to 1 700km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.9second |
| Displacement | 2143cm3 |
|---|---|
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 500Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 1 800 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.22m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4702mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1457mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Front track | 1584mm |
| Rear track | 1566mm |
| Kerb weight | 1660kg |
| Gross weight | 2235kg |
| Displacement | 565kg |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Max. boot capacity | 1510litre |
| Permitted road-train weight | 4025kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 6.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.9 litres / 100km |
| Average | 5.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.