This 109 CDI L2 MT (90 hp) engine was fitted in the W415 Minivan, which was produced by Mercedes-Benz from 2012 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 1 160 to 1 430km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Displacement | 1461cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 3 000 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 76mm |
| Stroke | 80.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4321mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1809mm |
| Wheelbase | 2697mm |
| Ground clearance | 147mm |
| Kerb weight | 1395kg |
| Gross weight | 1950kg |
| Displacement | 555kg |
| Min. boot capacity | 685litre |
| Max. boot capacity | 3000litre |
| Permitted road-train weight | 3000kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 5.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.