This CL 63 Performance Package Speedshift MCT (571 hp) engine was fitted in the C216 [Restyling] AMG coupe 2-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2010 to 2013. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.5litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 630 to 1 100km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 300km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.4second |
| Displacement | 5461cm3 |
|---|---|
| Engine power | 571bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 900Nm |
| RPM at max torque | 2250up to 3 750 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 98mm |
| Stroke | 90.5mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5095mm |
| Width | 1871mm |
| Height | 1419mm |
| Wheelbase | 2955mm |
| Front track | 1601mm |
| Rear track | 1607mm |
| Kerb weight | 2135kg |
| Gross weight | 2585kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc composite |
| Rear brakes | Disc composite |
| City | 17.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 12.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.