This CL 500 BlueEfficiency 7G-Tronic Plus 4Matic (435 hp) engine was fitted in the C216 [Restyling] Coupe 2-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2010 to 2013. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Fuel tank capacity | 94litre |
| Cruising range | from 680 to 1 240km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| Displacement | 4663cm3 |
|---|---|
| Engine power | 435bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 3 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92.9mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.63m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 5095mm |
| Width | 1871mm |
| Height | 1419mm |
| Wheelbase | 2955mm |
| Front track | 1601mm |
| Rear track | 1607mm |
| Ground clearance | 132mm |
| Kerb weight | 2120kg |
| Gross weight | 2555kg |
| Displacement | 435kg |
| Min. boot capacity | 490litre |
| Max. boot capacity | 490litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Dampers |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 11.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.