This CLA 45 AMG 4MATIC Shooting Brake 7G-DCT (381 hp) engine was fitted in the C117 [Restyling] AMG Shooting Brake wagon 5-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2016 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 56litre |
| Cruising range | from 580 to 930km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.3second |
| Displacement | 1991cm3 |
|---|---|
| Engine power | 381bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 475Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4640mm |
| Width | 1777mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Kerb weight | 1615kg |
| Gross weight | 2120kg |
| Displacement | 505kg |
| Min. boot capacity | 495litre |
| Max. boot capacity | 1354litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.