This CLK 500 7G-Tronic (306 hp) engine was fitted in the C209/A209 Cabriolet, which was produced by Mercedes-Benz from 2002 to 2005. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 370 to 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| Displacement | 4966cm3 |
|---|---|
| Engine power | 306bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 460Nm |
| RPM at max torque | 2700up to 4 250 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 97mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.76m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4643mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1413mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1493mm |
| Rear track | 1474mm |
| Kerb weight | 1785kg |
| Gross weight | 2225kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 276litre |
| Max. boot capacity | 390litre |
| Permitted road-train weight | 3725kg |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 20.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 13.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.