This CLK 270 CDI MT (170 hp) engine was fitted in the C209/A209 Coupe, which was produced by Mercedes-Benz from 2002 to 2005. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 700 to 1 240km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.2second |
| Displacement | 2685cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.76m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4643mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1413mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1493mm |
| Rear track | 1474mm |
| Kerb weight | 1645kg |
| Gross weight | 2100kg |
| Displacement | 455kg |
| Min. boot capacity | 435litre |
| Max. boot capacity | 435litre |
| Permitted road-train weight | 3600kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.