This CLK 200 AT (163 hp) engine was fitted in the W208/A208 [Restyling] Coupe, which was produced by Mercedes-Benz from 1999 to 2003. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 440 to 890km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 163bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 230Nm |
| RPM at max torque | 2500up to 4 800 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Compressor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89.9mm |
| Stroke | 78.7mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4567mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1371mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1474mm |
| Kerb weight | 1415kg |
| Gross weight | 1840kg |
| Displacement | 425kg |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Max. boot capacity | 420litre |
| Permitted road-train weight | 3340kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 11.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.