This CLK 320 AT (218 hp) engine was fitted in the W208/A208 Cabriolet 2-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 1997 to 1999. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 390 to 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 236km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.3second |
| Displacement | 3199cm3 |
|---|---|
| Engine power | 218bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 310Nm |
| RPM at max torque | 3000up to 4 600 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 89.9mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4567mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1474mm |
| Kerb weight | 1695kg |
| Gross weight | 2070kg |
| Displacement | 375kg |
| Min. boot capacity | 237litre |
| Max. boot capacity | 350litre |
| Permitted road-train weight | 3570kg |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 18.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.