This CLS 500 7G-Tronic Plus 4Matic (408 hp) engine was fitted in the C218/X218 [Restyling] Shooting Brake wagon 5-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2014 to 2017. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 89litre |
| Cruising range | from 670 to 1 140km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| Displacement | 4663cm3 |
|---|---|
| Engine power | 408bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 5 750RPM |
| Maximum torque | 600Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 4 750 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.53m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4953mm |
| Width | 1881mm |
| Height | 1419mm |
| Wheelbase | 2874mm |
| Front track | 1596mm |
| Rear track | 1629mm |
| Kerb weight | 2005kg |
| Gross weight | 2530kg |
| Displacement | 525kg |
| Min. boot capacity | 590litre |
| Max. boot capacity | 1550litre |
| Permitted road-train weight | 4630kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Dampers |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.