This CLS 63 AMG S-Modell Speedshift MCT 4Matic (585 hp) engine was fitted in the C218/X218 AMG Shooting Brake wagon 5-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2011 to 2014. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 560 to 950km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.6second |
| Displacement | 5461cm3 |
|---|---|
| Engine power | 585bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 800Nm |
| RPM at max torque | 2000up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 98mm |
| Stroke | 90.5mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.75m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4956mm |
| Width | 1881mm |
| Height | 1416mm |
| Wheelbase | 2874mm |
| Front track | 1596mm |
| Rear track | 1626mm |
| Kerb weight | 1870kg |
| Gross weight | 2560kg |
| Displacement | 535kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Dampers |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated perforated disc |
| City | 17.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.