This CLS 500 BlueEfficiency 7G-Tronic Plus (408 hp) engine was fitted in the C218/X218 Sedan (4-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2011 to 2014. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 640 to 1 160km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| Displacement | 4663cm3 |
|---|---|
| Engine power | 408bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 5 750RPM |
| Maximum torque | 600Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 4 750 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92.9mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.27m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4940mm |
| Width | 1881mm |
| Height | 1416mm |
| Wheelbase | 2874mm |
| Front track | 1594mm |
| Rear track | 1626mm |
| Kerb weight | 1890kg |
| Gross weight | 2375kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 520litre |
| Max. boot capacity | 520litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Lever, Dampers |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Dampers |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.