This CLS 350 CDI 7G-Tronic Plus 4Matic (265 hp) engine was fitted in the C218/X218 Shooting Brake wagon 5-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2011 to 2014. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 67litre |
| Cruising range | from 840 to 1 120km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.2second |
| Displacement | 2987cm3 |
|---|---|
| Engine power | 265bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 620Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 2 400 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.27m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4956mm |
| Width | 1881mm |
| Height | 1416mm |
| Wheelbase | 2874mm |
| Front track | 1596mm |
| Rear track | 1626mm |
| Kerb weight | 1970kg |
| Gross weight | 2495kg |
| Displacement | 525kg |
| Permitted road-train weight | 4595kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 9.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.9 litres / 100km |
| Average | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.