This CLS 55 5G-Tronic (476 hp) engine was fitted in the C219 AMG sedan 4-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 2004 to 2008. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 20.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 400 to 820km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.7second |
| Displacement | 5439cm3 |
|---|---|
| Engine power | 476bhp |
| RPM at max power | to 6 100RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| RPM at max torque | 2650up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Compressor |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 97mm |
| Stroke | 82mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4915mm |
| Width | 1873mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2854mm |
| Front track | 1593mm |
| Rear track | 1603mm |
| Kerb weight | 1920kg |
| Gross weight | 2385kg |
| Displacement | 465kg |
| Min. boot capacity | 495litre |
| Max. boot capacity | 495litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Pneumatic, Automatic adjustment of clearance |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic, Automatic adjustment of clearance |
| Front brakes | Ventilated perforated disc |
| Rear brakes | Ventilated perforated disc |
| City | 24.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
| Average | 16.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.