This CLS 500 7G-Tronic (306 hp) engine was fitted in the C219 Sedan (4-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2004 to 2008. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 490 to 960km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.1second |
| Displacement | 4966cm3 |
|---|---|
| Engine power | 306bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 460Nm |
| RPM at max torque | 2700up to 4 250 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 97mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4913mm |
| Width | 1873mm |
| Height | 1403mm |
| Wheelbase | 2854mm |
| Front track | 1593mm |
| Rear track | 1603mm |
| Kerb weight | 1810kg |
| Gross weight | 2275kg |
| Displacement | 465kg |
| Min. boot capacity | 495litre |
| Max. boot capacity | 495litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Pneumatic, Automatic adjustment of clearance |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic, Automatic adjustment of clearance |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10 litres / 100km |
| Average | 13.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.