This E300 D AT (84 hp) engine was fitted in the W123 Coupe 2-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 1975 to 1986. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19.2second |
| Displacement | 2998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 84bhp |
| RPM at max power | to 4 400RPM |
| Maximum torque | 156Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 90.9mm |
| Stroke | 92.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4763mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Front track | 1488mm |
| Rear track | 1446mm |
| Ground clearance | 146mm |
| Kerb weight | 1550kg |
| Gross weight | 2015kg |
| Displacement | 465kg |
| Min. boot capacity | 501litre |
| Max. boot capacity | 501litre |
| Front/rear axle load | 960/1055kg |
| Permitted road-train weight | 3215kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.