This E200 AT (94 hp) engine was fitted in the W123 Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 1975 to 1986. In addition to this engine, 40 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 450 to 650km |
| Fuel | 80 RON |
| Top speed | 155km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.3second |
| Displacement | 1988cm3 |
|---|---|
| Engine power | 94bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 113Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 83.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.25m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4725mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2795mm |
| Front track | 1488mm |
| Rear track | 1446mm |
| Ground clearance | 146mm |
| Kerb weight | 1340kg |
| Gross weight | 1860kg |
| Displacement | 520kg |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Front/rear axle load | 880/980kg |
| Permitted road-train weight | 3060kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 16.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.