This E300 4MATIC AT (180 hp) engine was fitted in the W124 [2-й Restyling] Estate, which was produced by Mercedes-Benz from 1993 to 1997. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.3litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 490 to 720km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 204km/h |
| Displacement | 2960cm3 |
|---|---|
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 255Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88.5mm |
| Stroke | 80.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.15m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4765mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1498mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1497mm |
| Rear track | 1485mm |
| Kerb weight | 1670kg |
| Gross weight | 2260kg |
| Displacement | 590kg |
| Min. boot capacity | 531litre |
| Max. boot capacity | 531litre |
| Permitted road-train weight | 4160kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 14.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.