This E280 5AT (197 hp) engine was fitted in the W124 [Restyling] Estate, which was produced by Mercedes-Benz from 1989 to 1993. In addition to this engine, 39 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 500 to 830km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 213km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| Displacement | 2799cm3 |
|---|---|
| Engine power | 197bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89.9mm |
| Stroke | 73.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.27m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4765mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1490mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1497mm |
| Rear track | 1488mm |
| Kerb weight | 1590kg |
| Gross weight | 2200kg |
| Displacement | 610kg |
| Min. boot capacity | 531litre |
| Max. boot capacity | 531litre |
| Front/rear axle load | 1000/1200kg |
| Permitted road-train weight | 4300kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.