This E300 AT (188 hp) engine was fitted in the W124 Coupe 2-doors, which was produced by Mercedes-Benz from 1985 to 1993. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 550 to 840km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 223km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Displacement | 2962cm3 |
|---|---|
| Engine power | 188bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 88.5mm |
| Stroke | 80.25mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4655mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1501mm |
| Rear track | 1491mm |
| Kerb weight | 1390kg |
| Gross weight | 1840kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 481litre |
| Max. boot capacity | 481litre |
| Front/rear axle load | 900/940kg |
| Permitted road-train weight | 3340kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.